Vykladanie tarotu

 

Úprimne povedané, pravda je taká, že nikto presne nevie, čo ktorá karta znamená a teda neexistuje ani presný postup ako karty vykladať, či ako k nim pristupovať. Jedna z možností, a je to asi najčastejšia možnosť je pomocou tarotu vykladať (minulosť) (prítomnosť) budúcnosť, či hľadať odpovede na svoje otázky.

V podstate existujú len tri prístupy, na ktorých môže byť „rozumný výklad“ založený:

  1. Budeme predpokladať, že na jednotlivých kartách sú znázornené archetypiálne obrázky, z ktorých pomocou si vieme v mysli spojiť jedno z druhým a dospieť k odpovedi na položenú otázku. Tento prístup logicky vedie k nejakým hodnotným záverom, pričom pokiaľ je vykladatelom citlivý človek (senzibilná osoba) a aspoň trocha psychológ, z kariet bude čítať ako z otvorenej knihy. Atchetypy sa týkajú každého človeka, nech už sa narodil v Indii či Austrálii.
  2. Môžme sa držať viery, že náhoda neexistuje, a teda „náhodné vytiahnutie“ akejkoľvek karty je riadené „vyšším princípom“. V tomto prípade bude trochu problém s interpretáciou kariet, pretože pochopiť význam „odkazu“ nie je také jednoduché. V tomto prípade vykladači berú do úvahy polohu kariet, či nejaká pri ťahaní náhodou nevypadla, či je dole hlavou atď. Nič nie je náhoda, všetko má svoj zmysel. Táto stránka má aj svoju nevýhodu: všetci „tuhý kresťania“ budú výber kariet „vyšším princípom“ považovať za diablov čin, a nebude možné im vysvetliť, že tomu tak nemusí byť.
    Citlivý ľudia (teda zvlášť ženy) tu však môžu značným spôsobom využívať intuíciu a „vnútorný pohľad na symboliku kariet.“
  3. Využívať obe predchádzajúce metódy spoločne. Všetky tieto možnosti majú dobrý základ, pretože v sybmolike jednotlivých kariet ide naozaj o určité archetypy a čo sa týka náhody, mnoho ľudí verí, že neexistuje.(viz. pojem Karma). Symbolika sa dotýka každého človeka ako z hľadiska všeobecného (pojem matky je asi všade na svete rovnaký), ale i subjektívneho. (Každý človek má k rôznym symbolom „svojský“ vzťah)

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, mali by ste mať na pamätati, že poznať budúcnosť nie je žiadna výhra a hlavne, že taroty ukazujú len pravdepodobné zakončenie vecí, ktoré sú už v pohybe. Každý človek je pánom svojho osudu a po celý život si ho utvára. Neexistuje žiaden pevný a nevyhnutný koniec. Pri vykladaní by okrem toho nemalo ani tak ísť o vykladanie budúcich udalostí, ako skôr o získavanie odpovedí na otázky, pretože tarot má ďaleko bližšie k nástroju učenia, než prostoduchému vešteniu. Snáď ešte dôležitejšie ako poznať budúcnosť je rozumieť prítomnosti, v ktorej žijeme.

Vykladanie sa deje najčastejšie formou otázky, na ktorú chceme dostať odpoveď. Otázky, ktoré kladieme by mali mať určitú duchovnú hodnotu, a je nezmyselné pýtať sa otázky na to, ako konkrétne niečo dopadne a pod. Otázky by mali smerovať skôr do sféry vlastnej realizácie, teda napríklad – „čo môžem spraviť, aby sa...“ alebo „sú teraz najvhodnejšie podmienky na začatie...“ Každopádne, čím viac sa budete tarotom zaoberať, tým menej ho budete využívať k vešteniu, a omnoho viac sa budete snažiť pochopiť jeho tajomstvá, ukrývajúce záhady života.

Jednoduché vykladanie:

Čo budeme potrebovať

Samozrejme, je treba mať k dispozícii balíček tarotových kariet, ktoré ani z ďaleka nie sú všetky rovnaké. Pre začiatok je väčšinou odporúčaný Rider-Waite tarot, ktorý svojou univerzálnosťou a relatívne hodnotnou symbolikou naozaj môže dobre poslúžiť. Pre lepší výber je samozrejme vhodné zistiť si niečo viac o tarote a jeho histórii. Potom sa ako najvhodnejšie budú javiť karty čo najstaršie, ktoré majú čo najviac spoločného s pôvodnou symbolikou.
A okrem toho už len trocha voľného času a trpezlivosť. Vykladať môžeme sami sebe, alebo niekomu inému. Najlepšie je asi začať vykladať sebe, pretože sa najviac poznáme, čo nám pomôže spájať si jednotlivé symboly so skutočným životom.

Môžeme začať

Na začiatku sa trocha pohrajte s kartami – chvíľku ich akokoľvek miešajte, aby sa trocha „nabili“ vašou energiu. Potom „náhodne“ vytiahnite určený počet kariet a rozložte ich podľa patričného vzoru. Veľmi obľúbený je Keltký kríž, ktorý je značne univerzálny a dá sa použiť takmer na akúkoľvek otázku. (viz. obrázok). Pri ťahaní sa v podstate nemusíme riadiť žiadnymi pravidlami (ako je ťahať len ľavou rukou a pod., ale tieto drobnosti môžu umocniť zážitok). Tak trocha neodporúčam ťahať karty vyslovene z vrchu kopy jednu za druhou, pretože viac ako o náhodu tu ide matematický postup...
Pri Keltskom kríži sa ťahá desať kariet a symbol. Symbol je karta, ktorá by sa mala vybrať ako prvá a zámerne. (ale môže sa ťahať aj náhodne...) Karty by mala vyjadrovať pýtajúceho sa, a bude reprezentovať jeho osobu pri výklade. Karta by teda mala zodpovedať aktuálnemu stavu, v akom sa osoba vzhľadom na otázku nachádza.

1.Je kartou, vyjadrujúcou, čo pýtajúceho sa obklopuje
2.Karta prekážok
3.Najlepšie čo možno dosiahnuť, ideálna predstava
4.Základ, ktorý môžeme použiť, s čím môžeme pracovať
5.Končiaca sa udalosť, alebo minulosť celej záležitosti
6.Potenciálna budúcnosť
7.Predstavuje pýtajúceho sa a jeho prístup k danej veci
8.Bydlisko. Vyjadruje vplav prostredia na danú záležitosť
9.Karta nádejí a obáv
10.Budúcnosť, alebo to čo príde. Výledok.

 

 

Potom budeme postupne otáčať jednotlivé karty, a odkrývať tým odpoveď, ktorú hľadáme. Na začiatku to väčšinou bude znamenať, že sa budete pokúšať dať si dokopy názov karty, jej popis (popisov ku kartám je neúrekom a jeden zvykne byť hneď pribalený k balíčku) voči otázke, ktorú sme položili.
Ako interpretovať symboliku kariet, to už je veľmi individuálny proces, a každý vykladač si nájde ten svoj obľúbený. Je dobré poznať aspoň základné informácie o archetypoch, o silách pôsobiacich v človeku a (najpoužívanejšej) symbolike ako takej. Kto nepozná ani len symbol jing-jang, len ťažko pochopí tarot. Alebo môžete dať na intuíciu a priam cítiť, ako sa karty dopĺňajú s životom okolo vás. Intuíciou sa dajú pochopiť mnohé symboly, na ktoré rozum nepríde.
Karty sa nevykladajú doslova! Ak vám výde karta smrť, neznamená to, že niekto zomrie! Smrť je len symbol, ktorý niečo značí. Umením je dať si správne tento význam do súvislosti s položenou otázkou a zvyšnými kartami.

Toto je len akýsi návod, ako začať s vykladaním kariet. Je veľa literatúry, ktorá sa touto témou zaoberá podrobnejšie, niektorá kvalitnejšia, niektorá značne z cesty. Každopádne, karty vyrobil človek pre človeka a zaoberať sa tarotom teda môže hoci kto, kto je ochotný venovať mu trocha času. Neviažte sa presnými pravidlami (hoci zo začiatku môžu veľmi pomôcť, neskôr môžu navodiť tú správnu atmosféru, aby sa vaša myseľ trocha viac otvorila pre symboliku...) a popisov ku kartám si prečítajte viacero. Určite si všimne určitú podobnosť a neskôr vám bude zrejmé, čo ktorá karta znamená. (Aspoň pre výklad).
Ale do tretice povedané (vlastne napísané) – používajte karty skôr ako pomôcku pre váš rast, ako kľúč k rôznym tajomstvám, či ako zdroj symbolov, ktoré môžete použiť pri meditácii.

NAZAD

 

Kraj čarodejníc © 2004